az emberrel szimbiózisban élő baktériumok abnormális állapota, mely a bélrendszerben a bélflóra egyensúlyának felborulását jelenti. A nagyon népszerű magyarázat ellenére ez az elgondolás meglehetősen ellentmondásos: egyesek betegségnek gondolják, mások teljes mértékben tagadják a létezését.
Fontos figyelembe venni, hogy nem létezik “szabvány” bélflóra – mindegyik egyedi1. Ez azt jelenti, hogy a normálistól bármilyen eltérést csak vizsgálatok eredményeként, illetve a kellemetlen tünetek jelenlétekor lehet észlelni.
Az alábbiakban bélflóra egyensúlyzavarával összefüggő leggyakoribb tüneteket foglaljuk össze, amelyek oka különbző lehet*:










A székrekedés a hasmenéshez hasonlóan lehet egy betegség tünete, illetve a károsodott bélműködéssel összefüggő önálló betegség is. Bármilyen székrekedés alapvető oka a bélmozgások (motilitás) lassulása vagy hiánya, ami miatt a béltartalom nem ürül ki, és a bélflóra összetétele megváltozik, a káros baktériumok elszaparodnak. Ez az egyensúlyzavar elősegíti a kóros bélmozgásokat, ami viszont súlyosbítja a székrekedést3,4.
Az állapot enyhítésére számos, különböző székletlazítót/hashajtót (nátrium-pikoszulfát, laktulóz, stb.), valamint a bélmozgásokat szabályozó gyógyszereket lehet alkalmazni. Ajánlott nagyobb mennyiségű, rostokban gazdag ételeket fogyasztani (gabonapelyhek, gyümölcsök, zöldséget), továbbá növelni a fizikai aktivitást.
A probléma tartós megoldásához meg kell keresni az okokat - amelyek megértéséhez rendelkezésre állnak szakemberek-, emellett probiotikumok segítségével helyreállítható a bélflóra egyensúlya1-3.
- Alultápláltság
- Emocionális betegségek (stressz, depresszió)
- Bizonyos gyógyszerek
- Bélbetegségek
- A bélflóra egyensúlyának felborulása

A probiotikumok rendszeres fogyasztása hatékonyan csökkentheti a normál bélflóra egyensúlyának felborulásával összefüggő, enyhe-közepesen súlyos emésztőrendszeri tünetek (elsősorban a hasmenés) előfordulási gyakoriságát és súlyosságát, továbbá fenntartja a rendszeres székletürítést.
- Ivashkin V.T., Mayev I.V. et al. Clinical recommendations of the Russian Gastroenterological Association for the diagnosis and treatment of adult patients with chronic constipation. Ros Journal Gastroenterol Hepatol Coloproctol 2017; 27 (3), pp. 75-83
- Belmer. S.V., Khavkin A.I. Pechkurov D.V. Functional disorders of the digestive organs in children (in the light of the Roman criteria IV). Moscow, 2016
- Khavkin A.I. Functional intestinal disorders in children and the role of probiotics in their correction. 2013, No. 2, p. 36-43
- Belmer S.V., Gasilina T.V., Khavkin A.I., Ponomareva A.P. Functional disorders of the upper digestive tract in children. Attending Physician 2005, No. 8.
A hasmenés számtalan betegség tünete: kezdve az akut bélfertőzésektől, egészen a krónikus betegségekig. A hasmenés összefüggésben lehet gyógyszerszedéssel (pl. antibiotikumok), továbbá bizonyos ételekkel. Esetenként a hasmenés önálló betegségként fordulhat elő, például károsodott bélmozgások miatt2.
Hasmenés során csökken a víz felszívódása, amit a bélflóra egyensúlyzavara kísér2.
A hasmenés potenciálisan veszélyes állapot, amelynek tartós fennállásakor a kezeléséhez javasolt konzultálni az orvossal, továbbá meg kell állapítani a hasmenés okát.
A hasmenés kezelésére szokás szerint víz-só oldatokat és enteroszorbenseket alkalmaznak. A hasmenés okától függően az orvos felírhat antibiotikumot, hasmenés elleni, illetve a bélmozgásokat szabályozó, valamint egyéb gyógyszereket.
A probiotikumok2 alkalmazása indokolt esetekben a bélflóra állapotának helyreállítására javasolt.
- A bakteriális egyensúly felborulása a belekben
- Étrendi hiányosságok, túlmelegedés
- Az emésztőrendszer fertőző betegségei
- Emésztőenzim-hiány
- A bélmozgások megváltozása

A probiotikumok gátolják a kórokozó baktériumok elszaporodását a belekben, támogatják az immunrendszert, és elősegítik a bél saját, hasznos baktériumainak elszaporodását.
Egyes probiotikumok képesek a bél nyálkahártyához kötődni és onnan kiszorítani a kórokozó baktériumokat. Ez bizonyos esetekben segíthet felgyorsítani a hasmenés leküzdését.
- Acute diarrhea in adults and children: a global perspective. WGO Global Guidelines. February 2012
- Parfenov A. I. Four options for the pathogenesis and therapy of diarrhea. Therapeutic Archive 2015, t. 87, no. 12, p. 5-12.
A flatulencia esetenként a gyakorlatilag teljesen egészséges embereket is érintheti. A bél mikroflórában elszaporodnak a gázokat (hidrogén, metán és egyebek) termelő baktériumok, amire a bélflóra úgy reagál, hogy a fokozott gázképződést elősegítő termékeket használ fel2.
A flatulencia társulhat levegő felböfögésével, visszaöklendezéssel (regurgitáció), teltségérzettel és puffadással, a belek korgásával, valamint a has körméretének növekedésével1.
Ha a flatulencia gyakran vagy folyamatosan zavaró, orvoshoz kell fordulni. A tünetek enyhítésére a bélmozgásokat szabályozó és szeleket hajtó, valamint egyéb gyógyszereket lehet alkalmazni. Ugyanakkor a flatulencia okának megszüntetéséhez normalizálni kell a bélflórát.
Ajánlott az étrend megváltoztatása, csökkenteni kell a puffasztó, gázképző ételek és italok fogyasztását. A probiotikumok alkalmazása segíthet a bél-mikroflóra egyensúlyának helyreállításában1-3.
- Gázképződést elősegítő termékek fogyasztása
- Krónikus stressz
- A bélflóra rendellenességei/betegségei

A probiotikumok gátolják a káros baktériumok további elszaporodását, helyreállíthatják a bélflóra egyensúlyát, eltávolítva a fokozott gázképződés forrását3.
- Uspensky Yu. P., Pakhomova I. G. Flatulence syndrome in therapeutic practice: clinical significance and principles of correction. Handbook of a outpatient physician 2008, No. 13, p. 40-43
- Manichanh C. et al. Anal gas evacuation and colonic microbiota in patients with flatulence: effect of diet. Gut 2014, т. 63, № 3, с. 401-408
- Butorova L. I. et al. Bloating and gas formation: current treatment options. The attending physician 2018, No. 2, p. 61-66.
Az immunitásért felelős sejtek mintegy 70%-a a bélrendszerben találhatók2. A bélflóra az egyént nem csupán a kórokozó baktériumok bélrendszerben való megtelepedésétől védi, de kulcsfontosságú szerepet játszik az immunrendszer működésének fenntartásában is3. Az immunrendszer és a bélflóra szoros együttműködésének eredményeként az emberi szervezetben létrejön és fennmarad az immunitás, amely képes számos betegség okozójával szembeszállni. Ha a bélflóra károsodik, a szervezet immunrendszere is meggyengülhet.
Az immunitás megerősítése összetett folyamat, amibe beletartoznak a védőoltások, vitaminok és az immunrendszert támogató gyógyszerek szedése. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy mindig szakorvossal javasolt konzultálni bármilyen kezelés kiválasztása előtt, továbbá megfelelő figyelmet kell fordítani a bélflóra állapotára is.
- Fehérje- és energiahiányos étrend
- Az A, C, E, D vitaminok, cink, vas, jód, többszörösen telítetlen zsírsavak elégtelen bevitele
- Az emésztőrendszer krónikus betegségei
- Fertőző betegségek
- Antibiotikumok szedése
- A bélflóra egyensúlyának felborulása
- Pszicho-emocionális stressz, túl sok munka és stressz
- Agresszív környezeti behatások

A probiotikus baktériumok összetett hatást gyakorolhatnak az immunrendszerre. Megakadályozhatják a patogén baktériumok szaporodását azáltal, hogy:
- csökkentik a béltraktus pH értékét,
- a patogén baktériumokra toxikus hatású metabolitokat termelnek,
- antibakteriális anyagokat állítanak elő,
- a patogén baktériumok számára a táplálékszerzésnél kompetíciót jelentenek,
- vagy gátolják a potenciálisan patogén mikroorganizmusok megtelepedését.
- Prima: pediatric recommendations for immunomodulatory drugs in outpatient practice (consensus). Under the leadership of Revvyakin V.A., Ilyin N.I., Geppe N.A. Moscow 2015.
- Scheplyagina L.A., Kruglova I.V. Age-related features of immunity in children // Breast Cancer. - 2009. - T. 17. - No. 23. - S. 1564-1569.
- Bailey MT, Dowd SE, Galley JD et al. Exposure to a social stressor alters the structure of the intestinal microbiota: Implications for stress-induced immunomodulation. Brain, Behavior, and Immunity 2011; 25 (3): 397-407 / Michael T. Bailey et al. “Exposure to social stress alters the intestinal microflora structure: Implications for stress-induced immunomodulation.” Brain, Behavior and Immunity 2011; 25 (3): 397–407
- Bulatova E.M. et al. Intestinal microbiota: current views. Pediatrics, 2009, v. 87, No. 3, pp. 104-110
- Khavkin A.I., Komarova O.N. The effectiveness of the use of mono - and multicomponent probiotics in pediatric practice. Issues of Pediatric Dietetics 2015, v. 13, No. 2, p. 35–42