érdekességek a
bélflóráról
- Beleink falát milliárdnyi baktériumsejt fedi, ezek alkotják a bélflórát.1
- A bélflórának - többek között - fontos szerepe van az immunrendszerünk működésében, hiszen az immunrendszer akár 70 százaléka a belekben található1.
- A bélben található jótékony baktériumok azzal is segítenek, hogy sikeresen versengenek a kórokozó baktériumokkal a legfontosabb tápanyagokért, ezáltal megakadályozzák a szaporodásukat, így a betegség nem tud kialakulni2.
- Az élőflórás készítmények alkalmazása nem véletlenül javasolt antibiotikum kúra esetén. Az antibiotikumok elpusztítják a betegséget előidéző, kórokozó baktériumokat, de a bélben található jótékony baktériumok számára is ártalmasak3.
- Élőflórás készítmények alkalmazása gyomor-bélrendszeri betegségek esetén is előnyös lehet.
- Az egészségtelen táplálkozás, a testmozgás hiánya és a stressz egyaránt negatívan befolyásolhatja a bélflóránkat alkotó jótékony bélbaktériumok mennyiségét4,5.
- Utazás közben sokan megbetegednek, mivel az emberi szervezet sebezhető az ismeretlen baktériumokkal szemben6.
- A bélflóra egyensúlyának felborulása számos kellemetlen tünethez vezethet, mint például hasmenés, puffadás, hasi diszkomfort. Ezért is fontos, hogy megőrizzük bélflóránk egyensúlyát.
- Napjainkban az élőflórás készítmények alkalmazása igen elterjedt, és azok számos tejtermékben, tápszerben, étrend-kiegészítőben és gyógyszerben is megtalálhatók.
- Vighi G, et al. Clin Exp Immunol. 2008 ;153(1): 3-6
- Travers M, et al. J Parasitol Res. 2011; 2011: 1–11
- D Souza et al. BMJ. 2002 Jun 8; 324(7350): 1361.
- Madison A et al. Curr Opin Behav Sci. 2019 August ; 28: 105 110
- Conlon M et al. Nutrients 2015, 7, 17-44.
- McFarland L, Travel Med Infect Dis. 2007; 5(2): 97–105
Válasz: Tévhit
A különböző gyártók eltérő gyártástechnológiát alkalmaznak és eltérő minőségi elvárásokat támasztanak termékeikkel szemben. Tekintettel arra, hogy az élőflórás készítményekben a baktériumoknak élő állapotban kell átvészelniük a gyártás, szállítás és tárolás körülményeit, az előállítás és tárolás során különös gondossággal kell eljárni.
De nem elég, hogy a termék megvásárlásáig garantáljuk az organizmusok életképességét! Fontos, hogy az élőflórás készítményekben lévő baktériumok élő állapotban jussanak el a vastagbélbe is. A szájon át bevett készítményeknek ugyanis hosszú utat kell megtenniük, mely során zord körülményekkel szembesülnek. A baktériumoknak meg kell küzdeniük a gyomor savas környezetével, majd az epesavakkal, amelyek az organizmusok egy részét el is pusztítják1.
Ezért is fontos, hogy olyan készítményt válasszon, amelyben a benne lévő baktériumok jó túlélési képességgel, illetve GMP tanústvánnyal rendelkezzenek. Így biztos lehet benne, hogy kellő számú élőflóra sejt éri el a beleket.
Az Elinix® probiotikum vény nélkül kapható gyógyszer készítmény GMP tanúsítvánnyal rendelkezik.
*A helyes gyártási gyakorlatnak (Good Manufacturing Practice, GMP) megfelelően előállított termék. A GMP a gyógyászati készítmények gyártására vonatkozó szigorú előírásrendszer, amit az egészségügyi hatóságok rendszeresen felülvizsgálnak.
Válasz: Tény
A bélflóránkat alkotó bélflóra sejtek serkentik az immunrendszer működését1, mivel az immunsejtek többsége a belekben található, illetve ott keletkezik2. Becslések szerint az immunrendszerünk akár 70-80 százaléka a belekben fejti ki hatását. A bélflórát alkotó Lactobacillus törzsek fokozzák a bél védőrétegének épségét, ami segíthet az immuntolerancia fenntartásában és a fertőzések megelőzésében3.
- Conlon M & Bird A. Nutr. 2015:7;17-44
- Vighi G, et al. Clin Experim Immunol. 2008;153 1):3-6.
- Hemarajata P & Versalovic. J. Ther Adv Gastroenterol. 2013;6(1):39-51
Testünk emésztőrendszere kiválasztja a tápanyagokat az ételből, és energiatermelésre, növekedésre, valamint a sejtek helyreállítására használja fel azokat. Ez egy igen összetett folyamat, több különböző szerv, szövet és sejt vesz részt benne.
Röviden ez történik:
Az elfogyasztott étel bekerül a gyomorba, majd továbbhalad a vékony- és vastagbelekbe. A rendszer különböző részei által termelt emésztőenzimek az ételt tápanyagokra bontják le, amelyek ezután felszívódnak a szervezetbe, és energiatermelési, növekedési, valamint szövetek helyreállítási folyamataiban vesznek részt. A nem emészthető ételmaradvány ezután feldolgozásra kerül, és székletürítés során távozik a szervezetből.
Ezt általában mindenki tudja. Azt azonban valószínűleg nem tudta, hogy a teljes emésztőrendszer telis-tele van mikroorganizmusokkal, például gombákkal, vírusokkal, de leginkább baktériumokkal. Ezt az ökoszisztémát összefoglaló néven bélflórának nevezzük, és fontos szerepet játszik az emésztés elősegítésében.
A bélflórát alkotó baktériumok az emésztést elősegítő anyagokat termelnek. Segítségük nélkül nem lennénk képesek lebontani a lignánokat (a búzában, szójababban, illetve néhány gyümölcsben és zöldségben található alkotórészt). Segítenek a bélmozgások szabályozásában is, hogy az étel megfelelő sebességgel haladjon át a beleken. A bélflórában található baktériumok az élelmiszerekben található toxinokra is hatást gyakorolhatnak, és védik a szervezetet.
A bélflóra támogatja továbbá a szervezet immunrendszerét is, és segíti az ártalmas kórokozók elleni védelmet. Megfelelő étrend és egészséges életmód mellett egészséges felnőtteknél az emésztőrendszer működése jobbára észrevétlen.
Amikor azonban a bélflórát alkotó jótékony és káros baktériumok egyensúlya felborul, az emésztési zavarokhoz, akár súlyosabb egészségügyi problémákhoz vezethetnek.
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK). Available at: http://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/Anatomy/your-digestive-system/Pages/anatomy.aspx. Accessed June 2016.
- Hoffman C, et al. PLOS ONE. 2013;8(6):1–12.
- Zhang YJ, et al. Int Journ of Mol Sci. 2015;16(4):7493-7519.Belkaid Y, et al. Cell. 2014;157(1):121–141.
Ártalmas baktériumokkal történt fertőzés esetén az antibiotikumok nagyon fontosak, ezért is lényeges, hogy az orvos által előírtak szerint alkalmazzuk a felírt gyógyszert. Azonban az antibiotikumoknak gyakori mellékhatása lehet a hasmenés és a hányinger. Ennek oka, hogy az antibiotikumokat célzottan a betegség előidézésére képes ártalmas baktériumok elpusztítására alkalmazzák,ugyanakkor azonban az emésztőrendszerben lévő jótékony baktériumok némelyikét is elpusztíthatják, ezáltal felborul a bélflóra egyensúlya, és elszaporodhatnak az ártalmas mikrobák1,2.
Az antibiotikumot használó betegek 5-35 százaléka antibiotikum miatt kialakuló hasmenéstől szenved3. Sőt, ha az antibiotikumokat három napnál hosszabb ideig alkalmazzák, az antibiotikum miatt kialakuló hasmenés kockázata megduplázódik4.
Az antibiotikum okozta hasmenést érdemes megelőzni, hiszen hasmenéses tünet következtében sokszor idő előtt abba kell hagyni az antibiotikum-terápiát.
- Mayo Clinic. ‘Antibiotic-associated diarrhea.’ Available at: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/antibiotic-associated-diarrhea/basics/causes/con-20023556. Accessed June 2016
- Johnston B, et al. Coch Database of Syst Rev. 2011:11; Art. No.: CD004827. DOI: 10.1002/14651858.CD004827.pub3
- McFarland LV. Fut Microbiol 2008;3(5):563-78
- Surawicz CM. J Pediatric Gastroenterol Nutr. 2003:37;2-3